От къде да започна?

Полезна информация за това какви документи са необходими за строеж къща и от къде да започнете.

1.ИЗХОДНИ ДАННИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ
За начало трябва да сте собственик/съсобственик на поземлен имот или да имате учредено право на строеж върху чужд имот. Нужни са документ за собственост и актуална кадастрална скица на поземления имот.
ПЪРВАТА СТЪПКА е да заявите ВИЗА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ (Комбинирана скица) – издава се от Главния архитект на съответната община/ район.
След като получите ВИЗАТА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ е необходимо тя да се СЪГЛАСУВА последователно (подава се оригинала) в експлоатационните дружества – Енерго и ВиК .
Едновременно с това се заявява:
– в Енерго – становище за присъединяване към енергоразпределителното дружество ,като в заявлението се посочват и необходимите мощности и тип застрояване (например 15 kW/h за еднофамилна къща ).
– във ВиК- изходни данни за проектиране.

След съгласуване на визата, възлагате на местен ГЕОДЕЗИСТ да изготви геодезическо заснемане на имота – ТАХИМЕТРИЧНА СНИМКА .
Следваща стъпка е предпроектно проучване – Инженерно-Геоложки доклад, изготвя се от ИНЖЕНЕР-ГЕОЛОГ. Представлява проучвателен сондаж, нужен за изясняване на условията за фундиране.
При изпълняване на горе изброените стъпки, вече имаме изходни данни за започване на изготвяне на ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ и реална основа за водене на разговори, касаещи етажно разпределение, покриви, веранда и т.н..

2. ПРОЕКТИРАНЕ
След избор на ГОТОВ ПРОЕКТ НА КЪЩА (или изготвяне на индивидуален проект при ясно представено задание за изисквания, брой стаи, и т.н), уточняваме площта и позиционираме сградата, паркоместата, изгребно септичната яма (в случай, че в населеното място няма изградена канализационна мрежа).
Следва сключване на договор за ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ.
Изготвяне на ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ, съдържащ всички необходими чертежи, записки и количествени сметки по всички части, съгласно изискванията на нормативната уредба за разрешаване на строежите:

– Част „Архитектура“;
– Част „Строителни конструкции“ (СК), включително КТК;
– Част „ВиК“;
– Част „Електро инсталации“;
– Част „Енергийна ефективност“ вкл. Оценка и Доклад за съответствие на част „Енергийна ефективност“;
– Част „Отопление Вентилация и Климатизация“ (ОВК);
– Част „План за Безопасност и здраве“ (ПБЗ);
– Част „План за Пожарна Безопасност“ (ППБ) – в случай, че къщата е над 200м2;
– Част „Геодезия“- Вертикална планировка;
– Част „Озеленяване“ (според изискването на съответната община);

Изготвяне на уведомително писмо за инвестиционно намерение до съответната Регионална инспекция по околна среда и водите.

При завършване на проектните работи, собственика внася изготвените проекти по част „ЕЛ“ и „ВиК“ в съответните дружества за съгласуване.
След като тези проекти бъдат съгласувани, вече имаме всички необходими части и документи за окомплектоване и внасяне на ТЕХНИЧЕСКИЯ ПРОЕКТ в Общината за ОДОБРЯВАНЕ и издаване на РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ.

3. ОДОБРЯВАНЕ НА ПРОЕКТ И ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ
Вариантите за ОДОБРЯВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЕКТ са:
– след разглеждане и одобряване на проектите от ЕКСПЕРТЕН СЪВЕТ ПО УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА в съответната община
– с изготвяне на ДОКЛАД за оценка на съответствие на проектите от строителен надзор. ( При този вариант собственика сам избира и се договаря с фирма за строителен надзор )

След одобряване на инвестиционния проект ( от експертния съвет или с доклад от надзорна фирма ) Главния архитект на общината издава Разрешение за строеж.

Забележка:
В цената на ТЕХНИЧЕСКИЯ ПРОЕКТ НЕ СА ВКЛЮЧЕНИ: Административни такси към държавни институции и експлоатационни дружества, както и такси към строителен надзор.
Сроковете за съгласуване и становища са определени от общината и съответните експлоатационни дружества.